Едно нещо стана ясно след CES 2024, Лас Вегас (водещoто световно търговско изложение за електроника) - 2024 г. ще бъде година, в която изкуственият интелект ще бъде по-силен от всякога.
Volkswagen обяви, че ще включи чатбота с изкуствен интелект ChatGPT във всичките си автомобили с гласов асистент. Mercedes-Benz работи с Azure OpenAI, а BMW си партнира с Amazon, за да интегрира гласовия асистент Alexa в своите автомобили. Крайната цел е всеки пътник да може да задава всякакви въпроси на автомобила си и да получава верния отговор.
Volkswagen ще бъде първият масов производител, който ще предлага базираната на AI услуга ChatGPT като стандартна функция в много от автомобилите си и то още от второто тримесечие на 2024 г. На изложението CES 2024, Volkswagen показа интегрирането на ChatGPT, базиран на изкуствен интелект чатбот, в своя гласов асистент IDA. Новият чатбот ще се предлага първо в електромобилите ID3, ID4, ID5 и ID7, както и в модели ICE- Tiguan, Passat и Golf. След това ще бъде внедрен и в други марки на VW Group, които използват гласовия асистент IDA. Той ще може да управлява инфо-развлекателната система, навигацията и климатика, както и да отговаря на въпроси с обща информация.
Как всъщност работи? Когато потребителят направи заявка чрез гласовата помощ на IDA и тя не може да получи отговор от системата на Volkswagen, тя се препраща към AI и гласът на IDA отговаря с помощта на ChatGPT. Volkswagen твърди, че ChatGPT няма достъп до данните от пътуванията, скоростта и стила на шофиране. Освен това въпросите и отговорите се изтриват веднага, за да се гарантира защитата на личните данни. Колко добре се представя тази интеграция в реални условия ще можем да кажем след няколко месеца, когато тези автомобили на VW поемат по пътищата.
Германският производител на луксозни автомобили Mercedes-Benz в момента тества пилотен гласов асистент, базиран на ChatGPT. Новият виртуален асистент MBUX ще бъде пуснат в превозните средства на Mercedes в началото на 2025 г., като крайният продукт няма да използва само чатбота на OpenAI. Благодарение на четири емоционални профила – естествен, предсказуем, личен и емпатичен, създадени от компанията, потребителят ще получава по-естествени отговори. AI в колата работи на собствената операционна система на Mercedes-Benz и „използва генеративен AI и проактивен интелект“, като AI моделът ще се „учи“ само от отделната кола и няма да споделя данни между шофьорите.
DS Automobiles интегрира едно от най-големите имена в AI технологията, за да подобри своята система DS Iris. Прави ли ви впечатление, че това е Siri, изписано наобратно?! DS използва тази система за разпознаване на глас от известно време, просто ChatGPT прави Iris значително по-умна. Луксозния SUV DS 7 разполага с новата технология, като се очаква AI да бъде пуснат и в други модели през следващите години. Компанията майка на DS Stellantis вече обяви, че ChatGPT ще бъде пуснат в цялата гама на Peugeot, макар технически все още да е пилотна схема с предстоящо въвеждане по-късно през 2024 г.
Honda представи подобрена версия на Afeela - първата автомобилна концепция на Sony. Надградената версия на Afeela включва сътрудничество с Microsoft за интегриране на AI.
BMW Group и Amazon работят по текущ развоен проект и въпреки че BMW не представи конкретни приложения, свързани с гласов AI в автомобилите, компанията заяви, че скоро ще се появи „силен и надежден AI“, който да позволи по-добра комуникация между автомобила и водача. BMW използва Alexa на Amazon за гласов AI.
При всички случаи, тази година ще бъде значителна стъпка към бъдеще, в което изкуственият интелект в автомобилите осигурява богато и интерактивно преживяване за водачите. Със сигурност пътят е отворен и ще виждаме все повече такива системи в автомобилите през следващите години.
Трябва ли да се притесняваме? Съвсем не. Използваме гласови асистенти от около десетилетие, а най-общо казано това е просто тяхно разширение.
„ Hello IDA“! "Hey, Mercedes"! "OK Iris"!
Съвет от специалиста: Използвайте ChatGPT или който и да е друг, задвижван от Machine Learning софтуер внимателно и с разбиране. В крайна сметка ChatGPT не е интелект и не може да разсъждава, нищо, че името му постоянно се използва до AI или изкуствен интелект. Чатботът не може да създава нищо ново и не може да решава проблеми, за които вече не е известно решение. Автомобилните производители интегрират изкуствения интелект ChatGPT като услуга за своите клиенти - виртуалният ви асистент може да се научи всяка сутрин да ви чете новините, да настройва седалката, музиката и осветлението точно както обичате, да разкаже приказка на детето ви или да ви препоръча най-добрия ресторант в района. Използвайте възможностите му, като не забравяте, че той е просто инструмент.